yeni karneler

1.

dünya gelişiyor efendim güya. her şey teknolojik her şey modern. her şey bir tuş berimizde.
ama hiçbir şeyde ruh yok artık. bir şeyler eksik sanki?

nerden mi geldik bu konuya. bugün okuldan eve dönerken yeni nesil liselilerin ellerindeki bir kağıt dikkatimi çekti. başlarda bir şey sanmadım. sonra bir baktım ki pek çok liselinin elinde bir dosya kağıdı. üstünde de atartürk resmi var. eğer kızın tekinin "sen de kaç tane var*" dediğini duymasaydım o fatura görünümlü karne taklidi yapmaya çalışan dosya kağıdı paçavralarının karne olduğunu anlayamazdım. zaten imkanı yok öyle bir karne nasıl olur ki insan düşünüyor. yani. bildiğin dosya kağıdı. ben onu dayanamaz uçak yapar uçururdum. o konuda da çok lütüfkar bir karne. devlet o karneleri uçak yapıp "siktir ol git böyle selpak gibi karne mi olurmuş" diyerek atasınız diye çıkartmış sanki bir tık uzaklığındaki yazıcılarından. burnum aktı. burnumu bile silesim gelmez o lazer yazıcıdan çıkmış dosya kağıtlarına. çünkü burnum mürekkep olur.

oysa bizim zamanımızda öyle miydi. yani bizim zamanımız dediysem fazla geriye gitmeyin. 7-8 yıl öncesine ortaokulların ilköğretim olmadığı dönemlere gidin yeter. en azından böyle ele avuca geliyordu karne. birileri sevinirken, ya da birisi kötü not aldığı için üzülürken yapılan ani hareketlerde yanınızdaki arkadaşınızın gözünü çıkartabilecek kadar mukavemetliydi en azından. gururu vardı lan karnenin. bir estetiği vardı.

evet burada anahtar kelime "estetik". evet şimdi doğru ifadesini buldum başta "bir şeyler" diyerek kastettiğim şey hakkında. eksik olan şey bu: "estetik." yaldızlı ve gerçekten parlayan hologramlı takdirler teşekkürler, kapkalın ciddi karton karneler. kocaman atatürk resmi ve üzerinde ey türk gençliği. fotoshop yok, renk şamatası yok, ciddiyetsizlik yok. insan annesine babasına sunarken gururla vereceği ya da ağırlığı yüzünden nasıl göstereceğini kara kara düşündüğü bir karneydi eski karneler. tabi 6-7 yıl öncesinin karnelerinin bir 20 yıl önceki karnelere göre esamesi bile okunmaz ama burada amaç artık bu değişikliklerin göze batar olduğu. insanların yaşayacağı güzel anıları tattıran ince detayların gelişen çağla, bilgi teknolojisiyle vs ile artık törpülendiğini görmek ve bundan rahatsız olduğumuzu dile getirmekti.

   sebayu du   16.06.2008 21:25
   #948231
 
reklamı kapat

yazdır