yildirim beyazit ile timur arasindaki mektuplasma

1.

en büyük hedefi cengiz han gibi çini fethetmek olan. 15. asırda dünyayı titremesini bilmiş büyük hükümdar timur'un * * başlattığı ve akabinde beyazıt'tan da namına yakışacak şekilde * tokat gibi bir cevap * aldığı mektuplaşmadır. fakat işin hazin yanı timur'un istediği de cihanda kendisine rakip olabilecek büyüklük ve mağruriyette tek devlet olan osmanlıyı ve onun şanlı padişahı yıldırım beyazıt'ı savaşa sürüklemektir. ancak o zaman osmanlıya sığınan bağdat sultanı ahmet celayir ile karakoyunlu kara yusuf bey in çin'e yöneldiği zaman arkasından tekrar kendi topraklarına dönmelerini ve tehdit oluşturmalarını önleyebilirdi, tabi osmanlının da aynı şekilde.

mektuplaşma şu şekildedir:

"rum diyarında melik olan yıldırım beyazıt! bil ki, biz kudret ve iktidarımızla insanlık aleminin en büyük kısmını tebaamız haline getirmiş bir hükümdarız. bu görülmemiş işi, tek başımıza yaptık. senin gibi babamızdan ülkeler tevarüs etmiş değiliz. aklını başına topla ve kara yusuf'la ahmet celayir'i topraklarından kov. emirlerimize karşı gelen hükümdarların akıbetini duymuş olsanız gerektir. siz de o hükümdarların arasına girmekten sakının!"

yıldırım beyazıt'ın ne kadar mağrur olduğunu bilen timur böyle bir mektuba tahammül edemeyip, cenk meydanına davet edileceğini biliyordu ki bugün de bazı büyüklerimiz bu tip kışkırtma içeren durumlarda " timur oyunu mu yapıyorsun" deyimini kullanmaktadırlar.

yıldırım beyazıt'ın cevabı:

"ey timur denen kuduz, kafir, soysuz köpek! mektubunda yazdığın sözlerle benim gibi bir hükümdarı korkutacağını sanarak, ne ahmak bir uğursuz olduğunu gösterdin. beni, önünden kaçan acem ve tatar hükümdarcıkları ile mi kıyas edersin? benim ordumu hint, ırak ve herat* askeri mi sanırsın? anadolu'yu şam, halep ve bağdat'ı aldığın gibi almayı mı tasarlıyorsun? sen ordumuzun bir defa mağlup olduğunu işittin mi? dünya ve mal hırsıyle köpekler gibi dövüşmekle ömür geçirdin, bununla öğünüyorsun. bizim hayatımız, din ve devlet uğruna gaza meydanlarından geçmiştir. işte sen, işte cenk meydanı! bekliyorum, ne zaman istersen gel! allah seni kahretsin ve müslümanlar'a daha fazla zulüm edememen için sana uyanlara da lanet olsun" *

   douqan   19.03.2007 15:24 ~ 15:26
   #273642
2.

tarih hocamızın anlattığı kadarıyla timur mektubun yanında bi fıçı bok gönderir beyazıtta cevap olarak bi fıçı bal yollar ve mektuba not olarak "herkes yediğinden gönderir" yazar.

   swarem   19.03.2007 15:30
   #273647
3.

<bkz: yavuz sultan selim ile şah ismail arası mektuplaşma>

   mico   19.03.2007 15:52
   #273682
4.

gönderen : timur@timurlenk.com
başlık : slm
tarih : 1402
mesaj : hacı bak gelirsem dağıtırım.

-----
gönderen : bayezit@osmanli.devleti.gov.tr
başlık : re:slm
tarih : 1402
mesaj : gelsene sıkıysa

-----
gönderen : timur@timurlenk.com
başlık : re: re: slm
tarih : 1402
mesaj : bak dalga geçmiyom valla dağıtırım.

-----
gönderen : bayezit@osmanli.devleti.gov.tr
başlık : re: re: re: slm
tarih : 1402
mesaj : bütün ordunu da topla gel. bekliyoruz.

-----
gönderen : timur@timurlenk.com
başlık : re: re: re: re: slm
tarih : 1402
mesaj : sen bilirsin hocam. ip numaranı da buldum. salıyorum trojenleri.

   ugokhan   19.03.2007 16:00 ~ 16:00
   #273695
5.

efendim donemin padisahları mektup yerıne , buyruklarını ferman adı altında gonderırdi ama rıvayete gore mektuplasma da kullanılan pulların ustunde beyazitin nanik yapan resmi varmıs savas bu yuzden cıkmıstır.

   ederleziavela   20.03.2007 19:46
   #275918
 
reklamı kapat

yazdır