yildiz cicegi

1.

anavatanı güney amerika olan yıldız çiçeğinin yumruları 1814'de avrupa'ya ilk gönderildiği zaman sebze olarak yenmişti. ekilen yumrular gelişip muhteşem çiçekler açtığında ise işin rengi birden değişti. üstelik bu bitki aşılanmaya ve

melezlemeye çok elverişliydi.çeşitleri birden arttı.yıldız çiçeği için avrupa'da meşhur "lale çılgınlığı"nı andıran bir dönem yaşandı. nadir soğanlar ağırlığınca altına satıldı.

zamanımızda yıldız çiçeği binlerce çeşidiyle hala popülaritesini koruyor. boyutu düğme iriliğinden servis tabağı büyüklüğüne kadar değişen çiçek çeşitlerinin neredeyse her rengi vardır. çiçek biçimleri de farklıdır. pompon,kaktüs,dekoratif ve yalınkat bunlardan bazılarına verilen isimlerdir. ayrıca ebruli,benekli ve kırçıllı olanları da mevcuttur.

bitkisinin yüksekliği cinsine göre bir karıştan iki metreye kadar değişir. kısa boylular saksı veya çiçekliklere yahut bahçede çiçek öbeklerinin ön kısımlarına ekilir. orta boylu olanları büyük saksılarda yetiştirilebilir. ancak uzun boylu ve iri çiçekli yıldızlar yalnızca bahçeye dikilmelidir.

yıldızlar bol güneş,iyi gübrelenmiş toprak ve bol su isterler. yumruları dikmeden altı hafta evvel yeri iyi yanmış gübreyle beraber bir bel derinliğinde kazılır. mayıs içinde kürekle 15 cm.derinliğinde bir çukur açılır. açılan çukura 3-4 yumru dikkatlice yerleştirilir. iyi toprakla üzeri örtülür.yumrular 7-8 cm. derinlikte olmalıdır. toprak parmaklarla bastırılıp, sıkıştırılır. filizler görününceye kadar fazla su istemez.

boylu yıldızlar destek ister.destek çubuğu çukur açıldığında, yumruları yerleştirmeden önce toprağa sağlamca çakılır.daha sonra yumrular yerleştirilir.kısa boylular için gerekmez.

yıldız çelikle de yetiştirilebilir.baharda yumrular sürünce,sürgünlerden 15 cm. lik çelik keskin bir makasla alınır.iyi toprakla dolu bir saksıya ekilir.hafif gölgede ara sıra sulanarak köklendirilir.daha sonra toprağıyla beraber gerçek yerine dikilir.

eskiden yaz sonuna doğru çiçeklenen yıldızların şimdiki çeşitleri hazirandan başlayarak kasım sonlarına kadar sürekli açıyor.devamlı ve kaliteli çiçek almak için bitkiler her 15 günde bir gübre şerbeti veya suda eriyen çiçek gübresiyle beslenmelidir.

sonbaharda bitkinin sapları kararınca yumrular çatal bel yardımıyla dikkatlice topraktan çıkarılır.cinsine göre etiketlenir.bir hafta kadar kuruması beklenir daha sonra serin ve kuru bir yerde bahara kadar muhafaza edilir.
(dalya) (dahlia)

   le lys dans la vallee   02.09.2008 16:09
   #1021393
 
reklamı kapat

yazdır