yolda lastigi patlayan bayan soforlere oneriler

1.

elleri titremeye başladı, baksana..

şimdi, korkulacak birşey yok sayın bayan. in bakayım arabadan, aç bagajı. eğer arabanda kriko ve stepne varsa tamamdır bu iş. adım adım anlatacağım sana patlak lastiğin nasıl değiştirildiğini.

önce, patlayan lastiğin hangisi olduğuna (!) karar ver. çok çıtkırıldım bir tipsen patlayan lastiğin ön tarafına bir adet gazete kağıdı vs. koy. koy ki o körpecik dizlerin acımasın/kirlenmesin.

ilk iş olarak ''bijon anahtarı'' dediğimiz alet ve biraz kuvvet gerekecektir bijonları sökmek için. bijon anahtarı dediğimiz alet, yeni model arabalarda özel bir bölmede bulunur ve genellikle ''z'' şeklinde bir demirden ibarettir. eğer araban eski model ise, arabanın eski sahibi bagaja bir adet koymuşsa bu iş oldu demektir (bunlar da genellikle tamircilerin kullandığı artı şeklinde bir alettir) eğer bagajında bir bijon anahtarı yoksa.. korkma sakın! hemen bir araba durdur ve bijon anahtarını ödünç iste. yurdum erkeği yardımseverdir(!).

kriko ile arabayı kaldırmadan önce, bijonları (yani lastiği tutan cıvataları) gevşetmen gerekir. bunun için anahtarı, bijonların üstüne tak ve saat yönünün tersine doğru çevirmeye çalış. büyük ihtimalle gücün yetmeyecek, bunun için ayaklarını kullanıp, döndüreceğin istikamete doğru üstüne basıp, kuvvet uygula. (vida denilen birleştirme biçimleri, genelde saat yönünde sıkılır ve saat yönünün tersi istikamette de gevşetilir)

anekdot: arabanın tekerleği yere basarken bijonları gevşetiyoruz. tekerlek havadayken bijonları gevşetemezsin. çünkü havada kalan lastik, bijonları gevşetmene izin vermeyip dönecektir. arabayı kaldırmadan da sakın bijonları yerlerinden sökme.

bijonları gevşettik diyelim. şimdi kriko ile arabayı kaldırmaya başlıyoruz.


arabanın marşpiyel taraflarında biri önde, diğeri ise arkada iki adet küçük kapak bulunur. bunlar arabanın kriko vurma yerleridir. bir tornavida yardımı ile bunları yerlerinden nazikçe çıkarman gerekir. (daha eski model bir araban varsa krikoyu arabanın altındaki şase yerlerinden vurman gerekir ve buralar ezilmiş-bozulmuş formları ile kendilerini hemen belli ederler)

krikonun, koyduğun yere tam olarak oturmasına dikkat et. iyice oturduğundan emin olduktan sonra kriko kolunu çevirmeye başla (saat yönünde). patlayan lastik yerden kesilene kadar kolu çevir.

şimdi, bijonları sökmeye başlayabilirsin. bütün bijonları sök ve lastiği yerinden çıkar. (büyük ihtimalle lastik, bağlı olduğu yere yapışmış bir şekilde olacak ve bijonları söktüğün halde yerinden çıkmayacaktır. bunun için lastiğin üst tarafını ayağının altı ile güçlüce tekmeleyebilirsin.)

bagajından stepneyi al gel. ben de bi sigara yakayım.

stepne dediğimiz şey, aracın yedek lastiğidir ve genellikle bagajın zemin döşemesinin altındaki özel bölmeye gizlenmiştir. stepneye ulaşman için bagajın zemin kaplamasını kaldırman gerekir. (ve de genellikle ortasından, elinle sökebileceğin bir vida ila yerine sabitlenmiştir)

bagajından getirdiğin stepneyi, patlayan lastiği söktüğün yere tak. yalnız, stepne üstündeki vida delikleri ile, sökülen yerdeki deliklerin aynı hizada olmasına dikkat et. yoksa bijonları yerlerine takamazsın.

şimdi eline bir bijon al ve jantın göbeğine doğru eğil. deliklerin içinden bak. aynı hizaya getirdikten sonra, canının istediği herhangi bir deliğe bijonu saat yönünde çevirerek tutturmaya çalış. bütün bijonları aynı şekilde yerlerine tuttur ve karşılıklı olarak bijon anahtarı ile boşluklarını al.

bütün bijonların boşluklarını aldıktan emin olduktan sonra, krikoyu ters istikamette çevirmeye başla. evet, arabayı yere indiriyoruz. kriko ile arabanın bir ilişkisi kalmayana kadar krikoyu çevirmelisin.

lastiğimiz yere değdi ve kriko serbest kaldı değil mi? şimdi bijonları var gücü ile sıkman gerekecek. bijon anahtarını bijonlara takıp, saat yönünde, karşılıklı olarak sıkmaya çalış. (büyük ihtimalle gücün yetmeyecek.. ama dur onunda çaresi var, sabret az be)

bijonları olabildiğince güç ile sıktığından emin olduktan sonra, patlayan lastiği stepneyi aldığın yere koy, takımları topla.. hadi anacım..

.. ve şimdi (acil bir yere yetişmen gerekmiyorsa) bir oto lastikçiye git, patlayan lastiğini tamir ettir ve yine eski yerine taktır. çünkü senin taktığının yedek lastiktir.

oto lastikçinin ise senden alacağı maksimum para 10-15 tl dir. dikkat et çarpmasınlar seni..

hadi, kolay gelsin. yolun açık, bahtın güzel olsun. hayırlı kısmet konusunda hiç sıkıntı çekmeyesin inşaalllaahh!

   kenan asilsoy   09.05.2009 16:12
   #1369563
2.

eteğini sıyır ve domal..

   cilgin buzdolapci   09.05.2009 16:32
   #1369587
3.

patlayan lastiğin üzerine oturup yuvarlanmaya başlasınlar. daha hızlı giderler.

   cayvesigara   09.05.2009 16:33
   #1369589
4.

neyin lastiğinin patladığı önemlidir. alt başlıklara ayrılmalı vesselam.

bu arada,
<bkz: ad aktarması>

   metallicblack   09.05.2009 16:36 ~ 16:36
   #1369592
5.

centilmen bir erkegin beklenmesi gereken durumdur. allah korusun tırnak filan kırılır dizler yara bere olur,onun için denemeye gerek yok bence..

   medusa_gorgo   09.05.2009 16:36 ~ 16:37
   #1369593
6.

"nerde trak orda birak" felsefesiyle hareket etmelidir. degistirmeye kalkismasina gerek yoktur. taksiye atlasin gitsin.

   sentimental   09.05.2009 16:37 ~ 16:37
   #1369596
 
reklamı kapat

yazdır