yunan filozoflari

1.

bence bunların alayı ibnedir. yanlış anlaşılmasın; bu lakırdı bir hakaret ya da şaka değildir. antik yunan filozoflarınun çok büyük bölümü homoseksüeldir. bu adamlar birbirleriyle sevişirler ve sadece nesillerini devam ettirmek için kadınları kullanılardı. kadın çok ama çok değersiz bir varlıktı o zamanlar.

işin çok ilginç yanı şudur ki; üniversitede aldığım seçmeli felsefe dersi vesilesiyle okuma fırsatı bulduğum platon un diyalogları'nda kendi kendime keşfetmişimdir bu hadiseyi. sonradan öğretim görevlisine de teyit ettirdim tabii ki bu bilgiyi. lisede de bir sözel öğrencisi olmama rağmen, kesinlikle bu durumdan haberdar değildim. felsefe öğretmenlerinin bu konuda öğrencileri uyandırmamak için büyük çaba sarfettiği kanaatindeyim.

   scaryguy   18.04.2008 16:04
   #896371
2.

günümüzde her şeyi onların bulduğu gibi saçma bir düşünce mevcuttur. yok diyojen böle demiş, yok arşimet öyle bulmuş. ancak en güzel bir örnek batlamyus denen adamdır. bu adam yıldızlarla falan yani o zamanın uzay bilimiyle ilgili çok büyük ve güzel saptamalar yapmıştır. ancak günümüz araştırmaları gösterir ki bulduğu herşey tam olmasına rağmen yaptığı hesaplamalar mısırdan yapıldığında doğru çıkar. ha nasıl olmuş bu durum. tarihte eski büyük mısır kütüphanesinin yanması ve yağmalanması gibi bir olay vardır. ikisini birleştirince sanırım aklımızda birşeyler şekillenir. yani ibneler mi bilmem ama aralarında hırsız olabilitesi olan kişiler mevcuttur.

   barbakini   18.04.2008 16:13
   #896388
 
reklamı kapat

yazdır