zamlar yuzunden hukumeti gereksizce elestirmek

1.

tüm dünya genelinde yapılan bir kovuşturma,(şu sözcüğü kullanması harbi çok süpermiş) saçma sapan bi araştırma bize gösteriyor ki zamlar yüzünden hükümeti eleştirmek son derece lüzumsuz. araştırmaları yapanlar kalantor, katılımcılar homoseksüel olunca böylesine ilginç sonuçlar çıkıyor demek ki ortaya.

petrolün varil fiyatı bilmem kaç dolarlara dayanmış. (bi aralar dayanmıştı, yalan mı?) adamlar ne yapsın şimdi? doğal gaza zam gelir, halk ayaklanacak sanırsın sokak röportajlarına bakınca. bi bok çıkmaz sonra. ben ne diyorum hep lan size! örgütlenme, örgütlenme ve tekrar örgütlenme.... uygar toplum, örgütlü toplumdur. bırak hacı ya... nato kafa nato mermer!

fındık eylemcilerinin akp'ye söve söve oy verdiklerini gördüm ya hiç acımıyorum yavşamalara. şimdi çekin bakalım cefasını. daha zam istiyorum. cari açığın yaşlı kerane karılarının amları gibi olmasını istiyorum. koysunlar çocuğu sonsuza. ahhh... ohhhşş... verin ibnelere daha daha verin. sonuna kadar, kanatana kadar titretin bedenleri. arkadan arkadan...

hem zam yapıyorlar da ceplerine harcamıyorlar ya amk! harcıyorlar ayol! vallahi ceplerine harcıyorlar. haa bak yukarıda bi yerde örgütlenme dedik ya ona kıl oldum şimdi. sendikacılar kendini kral sanmış aylık 9000 yetele maaş bağlamışlar kendilerine. allah'ın her günü harcırak vermişler hısım akrabaya. alem ibne olmuş. tuz da kokmuş heri!!! onlar baraj olarak geri dönüyor bize onlar. zaten akp hortumları da kesti. tamam lan. tam olarak kesti demeyelim de hortumun yönünü değiştirdi, götümüze soktu baş kısmısını. vanaları yandaşlara doğru çevirdi bi yol.

e o zaman yapılacak belli. ya iradeni gösterip siktir eyleyeceksin ya da yandaş olacaksın onur skalasındaki yerine göre. neyse ya boşverin türkiye'de en iyi müziği demet akalın yapıyo zati. raat olun. siklemen! ibrahim tatlı da maksi singıl çıkarıyodu dedilerdi ama bi ses sada çıkmadı.

   faysal   02.11.2008 22:25
   #1075401
2.

turkiye'nin en buyuk problemi; enerjide disa bagimliligimiz. hem de oyle bir bagimlilik ki; adamlar domal dese emredersinizi cakacagiz. hal boyleyken; telefunken demeyecegim tabii ki ama enerjide disa bagimliligi asgariye indiremezsek cari acigi da kapatamayiz, enflasyonu asagiya da cekemeyiz, bir tarafimiza giren zam kazigini da cikaramayiz.

butcedeki harcama kalemlerini gozden gecirdigimiz zaman goruyoruz ki; maalesef ilk sirada enerji var. bununla beraber; savunma harcamalari da, enerji harcamalari kadar olmasa da buyuk bir yer tutuyor. bunda; asker-devlet olmamizdan tutun da, teror orgutlerine kadar bircok sebepler silsilesi soz konusu. bu konuya da zaten girmeyecegiz cunku giren cikamiyor. devletin koca koca savcilari bu denklemi cozemezken; biz mi iki satirla cozecegiz? zaten konumuz da bu degil...

konumuz; enerjide disa bagimlilik. hukumetin, enerjide disa bagimliligimizi asgariye indirmek oncelikli icraati olmalidir. peki, hukumet, bu disa bagimliligi asgariye indirebilir mi? indirebilir; zira uydu fotografi gosteriyor ki; turkiye'de azimsanmayacak kadar cok yeralti zenginlikleri (petrol, dogalgaz, vb enerjiye donuk yeralti zenginlikleri ve bunun yaninda altin vb. madenler) vardir. kaldi ki; butun komsularimizda bir balta darbesi ile petrol cikiyorken, her taraf dogalgaz basiyorken bizde cikmamasi manidar degil mi? rusya, petrol ve dogalgaz ihrac ediyor. ustelik dogalgazda ilk siralarda, iran, petrol ve dogalgaz ihrac ediyor, ilk siralarda, irak'in petrolu basina neler acti herkesin malumu, korfez ulkeleri petrolle yatip petrolle kalkiyor, neredeyse su yerine petrol icecekler, suudi arabistan ona keza, hazar havzasindan cikan petrol ve dogalgazin haddi hesabi yok. birakin o petrollere sahip olmayi, o ppetrolu akdenize tasiyacak olan boru hatti turkiye'den de gecsin diye bir taraflarimizi yirttik, vermedigimiz taviz kalmadi. insan kendi kendine soruyor; bu cografya'da, bu yeralti zenginlikleri birtek bizim ulkemizde mi cikmiyor?

yeralti ile beraber, henuz faydalanamadigimiz bircok akarsuyumuz mevcuttur. her yil, denize milyar dolarlar akitiyoruz. ruzgari enerjiye ceviremiyoruz, medcezirleri enerjiye ceviremiyoruz ve daha neler neler...

bu is, hemen cozulebilecek bir sorun mu? hayir... en az 40-50 senelik uzun vadeli bir politika gerekiyor bunun icin.

bu isi halledebilmemiz icin yapmamiz gereken icraatleri gerceklestirmemize dis mihraklar musaade eder mi? tabii ki etmezler, etmediler, etmiyorlar, etmeyecekler. ama onlar etmiyorlar diye yerimizde mi oturmaliyiz?

sozun ozu; enerjide disa bagimliligi ortadan kaldirmaz isek, hukumete hangi parti gelirse gelsin, kim basbakan olursa olsun, bu zamlar da, bu cari acik da kacinilmazdir.

   fevrihareketler   03.11.2008 16:42 ~ 17:03
   #1075829
 
reklamı kapat

yazdır