zincirbozan

1.

12 eylül dönemini anlatan ve 13 nisan tarihi itibariyle gösterime girecek olan filmdir.
film gazeteci abdi ipekçi suikastı ile başlayarak 12 eylül 1980 askeri müdahalesine kadar tırmanan terör olaylarını, bu olaylarla başa çıkmaya çalışan siyaseti, ordunun yönetime el koymasını, siyasi liderlerin sürgüne gönderilişlerini ve o süreçte yaşananları konu almaktadır.
filmin adı 12 eylül’den sonra siyasi partilerin yeniden kurulmaya başlandığı bir sırada aralarında süleyman demirel ve deniz baykal’ın da bulunduğu 16 eski politikacının 121 gün süreyle zorunlu ikamete tabi tutuldukları çanakkale lapseki ilçesindeki askeri üsten gelmektedir.

fragmanı buradadır:
http://video.yahoo.com/...vid=296086&fr=yfp-t-501

   yanessar   13.04.2007 07:17 ~ 07:19
   #320644
2.

12 eylül darbesini "kurtlar vadisi" kıvamında anlatan sağcı bir yönetmen tarafından çekilmiş olan darbe filmi.
12 eylül dönemi ile ilgili "eve dönüş" filminin galasına gitmeye tenezzül etmeyen herkes galasındaydı.
(dyp genel başkanı / demirel vs.) eee tabi eve dönüşe gidecek kadar cesur değiller.
işte tam da bu nedenle gitmeye tenezzül etmeyeceğim bir filmdir. ama sağcıların gözünden 12 eylülün algılanmasınıda merak ediyroum hani.

   gajo   13.04.2007 09:15 ~ 09:16
   #320678
3.

12 eylül sonrasında milli güvenlik kurulundan çıkan bir kararla,gözaltında bulunan 16 siyasetçinin misafir edildikleri *, çanakkale lapseki’de bulunan askeri kışla.


1973-80 yılları türkiye’de siyasal ve toplumsal çalkantılarla geçti; ekonomik krizle derinleşen bu süreç 12 eylül askeri müdahalesiyle sonlandı. zincirbozan, doğrudan ihtilali sorgulayan ilk yapımdır. ve terör olaylarının tırmanıp ülkede kaos ortamının oluşmasına yol açan gelişmenin arka planındaki uluslararası kurgunun hikayesidir. film, 1974’deki barış harekatı sonrası kıbrıs’ta oluşan yeni dengeler sonucunda batı dünyasının kalkıştığı şiddet oyununu yansıtmaktadır. zincirbozan; türk toplumunun bildiği, hatırladığı olaylara farklı bir pencereden bakarak türkiye’nin çekildiği ihtilal tuzağını sorguluyor. * *

   whisper   29.04.2007 17:31
   #359353
4.

eleştirilerin ve önyargılarımın aksine; çok da fazla sağ perspektifli bulmadığım film.

abd ve cia temasını bekliyordum da; kenan evren'in adeta kukla, turgut özal'ınsa adeta işbirlikçi gibi gösterilmesini beklemiyordum açıkçası.

süleyman demirel'e biçilen "ilkeli siyasetçi" imajının biraz abartıldığı ise ortada.

enteresan olanı, bu sürecin bir diğer siyasi aktörü alparslan türkeş'in hiç görünmemesi. belki de tepki çekmemek için yaptılar bilemiyorum.

haa, tabi erdal eren olayının en önemli özelliği olan "yaş" meselesine hiç değinilmemiş olması da eleştirmeye değer.

yönetmen filmini hangi ideolojik duygularla çekmiş olursa olsun; "bana sağcılar adam öldürdü dedirtemezsiniz" noktasından "şiddetin sağı solu (ve hatta çoğu kez arkası) belli olmaz" noktasına gelinmiş olunması iyi gibi.

   seyyaratici   12.12.2007 22:59 ~ 22:59
   #767295
5.

pas.

diğer çoğu metal objeyi olduğu gibi, zinciri de kullanılmaz hale getirir.

   ozel kurmay baskani   12.12.2007 23:00
   #767298
6.

12 eylül dönemini ortalarda bir yerlerden izleyerek, "gençlerimiz kandırıldı birbirlerini yediler, ne sağcıyız ne solcu futbolcuyuz futbolcu" gibi temalar üzerinden anlatan bir film. araya katil komünistler mesajı da sıkıştırılmış elbette. filmde birkaç sahnede detaylarla meyhane basıp halk için harcayacaklarını söyleyerek para toplayan, taksi çevirip şöförü arabadan atan zalim dev-sol'cu gençler görülüyor. bunları eleştirmek ya da desteklemek anlamsız.

filmin en ilginç yanı çizdiği süleyman demirel portresi. bu adam amma delikanlı, amma on numara bir siyasetçiymiş diyesiniz geliyor.

turgut özal'ı darbe sonrası seçimlerin sonucunu, seçim kararı alınmadan önce üzerinde "tebrikler seçimi kazandınız" yazılı bir kağıt ile, cia'in türkiye'deki adamından öğrendiğini gördüğümüz filmde, milli güvenlik konseyi'nin turhan feyzioğlu'na attığı kazığı da açıkça görmek mümkün. kazığın boyutları büyük zira adam sonrasında siyaseti bırakıyor.

cia alenen tetikleyici olarak gösterilmiş. "our boys have done it" gerçeği bir kere daha yüze çarpılmış. demirel ve ecevit çiftlerinin diyalogları, göz temasları oldukça içten. kgb'nin ise olaylara karışmadan türkiye'ye istihbarat sağlayan bir kurum olduğu imajı verilmiş.

genel olarak ortalama bir film, bittiğinde de kast görünene kadar bittiği anlaşılmıyor.

   ilelebetmuhalefet   25.12.2007 02:38
   #785644
7.

aslında ortada bir film olmadığı ve zincirbozan'ın bir film olmadığı;dıgıturk turkmax kanalında yayınlanan 6 bölümlük dizisi ile tescillenmiş bir yapımcı uyanıklığıdır.

kanımca filmi izlerken yaşadığımız sahneler arası kopukluk,sinemasal bağın yokluğu duygusu ,dizi için çekilen görüntülerden "hadi bi de film bağlayalım" şeklinde hareket edilmesinden kaynaklanmaktadır.

"aradığınız dosya bulunumadı" uyarısı gibi bir şey.. izlediğimde pek tatmin olamadım ve ortada bir film bulamadım. film desem film değil , dizi özet/özel bölüm desem o da değil.

bülent emin yarar gibi bir ustanın varlığı bile filmi kurtarmaya yetmemiş.

   fokus   19.10.2008 01:23
   #1060471
 
reklamı kapat

yazdır