zorunlu pilates derslerine dur diyelim artik

1.

azınlık haklarının ayaklar altına alınıp çiğnendiği bir ülkede yaşıyoruz diyenlere söver, kendilerini ajitasyon edebiyatı yapmakla suçlardım sık sık. adamlar haklıymış meğer. insan başına gelmeden anlamıyormuş heyri... azınlıklar fena halde eziliyor, büzülüyor bu ülkede.

yok yanlış anlamayın soros'un vakıflarından fonlanıp eminmedim. fikirlerim tamamen kendiliğinden değişti. zaten zengin bir insan evladıyım hamd olsun. ihtiyacım yok. esasında sorunumun ana gövdesini de bu oluşturuyor. bu ülkede en büyük azınlık zenginler... çünkü sayıları çok az. kaç tane dev holding var soruyorum size? milyonlarca işçi var. hakları için her gün bir yığın eylemiydi, söylemiydi her şeyi yapılıyor. yedikleri önlerinde yemedikleri arkadalarında. sendikalar çalışıyor. ama azınlık olan patronlar hiçe saylıyor, eziliyor, düzülüyor. yazık değil mi?

ben doğuştan karate-do ile ilgiliyim. bizim oğlanın okuduğu özel okulda gelin görün ki karate-do dersi verilmiyor. ben bu kültüre gönül verdim, ebeden deden karateciyim, danlarım, kuşaklarım var. nereden baksan 500 yıllık bi kültür mirası bizimkisi. ancak oğlum okulda pilates dersi görüyor. hem de zorunlu. bu asimilasyon değildir de nedir? zenginiz diye, karate-do'ya gönül vermişiz diye bize reva mı bu zülum? hiç değilse seçmeli olsa şu pilates dersleri, müfredatta karate-do'ya da yer açılsa... çok şey mi istediklerim?

pilates, karate-do'ya göre çok çok çağ dışı bir felsefe ayrıca. oğlan oklava yutmuş gibi dimdik duruyor. oysa ben kamburum, babam kambur, dedem rahmetli kamburdu. kambur dediysem hafif. ayrı bir karizma veriyordu bizim sülaleye. ama şimdi bu karizmamız elimizden alınmaya çalışılıyor, kültürümüz yok sayılıyor ulan! hem de zor bir disiplin pilates. bi kere şekilci buluyorum zaten. oysa dojonun zamanı, mekanı yoktur. yok nefes egzesiziydi, yok vücudun denge merkezine odaklanılacaktı, yok uygun duruş pozisyonuydu... pozisyon ne lan? sapkın çağrışımlar da var bak gördünüz.

cumhuriyete sarıldık belki yüzümüz güler mi diye... ama yok o da elinin tersiyle itti bizi. bu sözlük oluşumu aracılığıyla size yalvarıyorum bu zulme bir son verilsin artık. pilates dersleri ya kökten kaldırılsın ya da hiç olmazsa seçmeli yapılsın.

   faysal   04.10.2008 16:17
   #1047564
 
reklamı kapat

yazdır