suleymanci cemaati

5.

süleyman hilmi tunahan efendinin kurduğu bir cemaattir. içinde bulunduğum dönemlerde ki o dönemde hasan kaçan beyfendi yanı sülayman efendinin damadı cemaatin başında olan isimdi bir çok konuşmasında cemaate bir isim takılmasını istemediğini özellikle süleymancı denmesi ve denilmesine müsade edilmemesini istemişti tabi hiç bir şey kurulduğu gün ki kadar temiz ve saf kalamıyor yani 85 yıl öncesi deyip leb demeden çorum diyen zekanıza bırakıyorum.

bu cemaatin diğerlerinden farkı biraz daha sosyal olmaları diyebiliriz kuran kursu diyemeyiz çünki tabelarında m.e.b falanca erkek talebe yurdu yazılıyor tabela değil bizim için içerik önemli diyorsanız o zaman da kuran kursu diyebiliriz çünki çok köklü bir dini eğitim veriliyor 4 yıllık planlı dini eğitimin sonunda öğrenci kuran-ı kerimi okumanın yanısıra mealinide verebiliyor. diğer sosyal dersler için öğrenciler yurtlara en yakın devlet okullarına gönderiliyorlar ama biz gönderdik sorumluluğumuzu yerine getirdik diyerekten değil öğrencilere okullarında da başarılı olabilmeleri için her türlü destek veriliyor. tek sorun bir veli karmaşası yaşanıyor olması çünki yatılı kaldığınız yurtta velilik sorunlarınızda direk ebeveynlerinizi çağırıyorlar.

bilmiyorum hala varmı ama eskiden top oynamak yasaktı. tam olarak şeytan icadı demeselerde ingilizlerin bu sporu düşmanlarını soğuk savaşa hazırlaması olarak değerlendirilerdi çok iyi yalancı değiller burdan da bunu çıkarabiliriz.

öğrencilerden cüzi miktarlarda genel masrafları adına para alınıyor ama asıl kaynak ihvan dedikleri insanlardan topladıkları yardımlar.

bu paraların nerelere kullanıldığını bilmek mümkün değil ama gelin görün ki görünen köyde klavuz istemiyor. bir yere bağımlı olma taraf tutma alışkanlığımızı fırsata dönüştürmesini bilen 3. ve 4. nesil yöneticileri yüzünden yozlaşma vizyon ve misyondan kayma belirtileri göstermeye başlamıştır.

   efivos   07.12.2008 00:36 ~ 00:38
   #1105266

başlığın devamı

 
reklamı kapat

yazdır