fc st. pauli

1.

futbol dunyasinin en kult futbol takimidir. taraftarlari hsv den nefret eder.
http://bundesliga.theoffside.com/files/2007/08/hsvpauli.jpg

taraftarlari demisken bu takimin taraftarlari bir kac entryle anlatilamicak cinstendir.

almanyadaki o eski kundaklama olaylari sirasinda bir maca '' fasistleri siktir edin,hepimiz kardesiz'' yazili turkce pankartla cikmalari sanirim tr deki futbol severlerin bu takimi ilk duydugu doneme rast gelir.

kulup maddi zorluklarla bas edemeyince ''st pauli icin icelim'' kampanyasiyla kulublerine verdigi destek buna karsin klubun '' omur boyu kombine bilet '' satisi sanirim baska hic bir futbol takiminda rastgelinemicek cinsten harektlerdir.

klubun baskani yillardir pauli'nin tribun cocuklugunu yapmis, tiyatro salonu sahibi entellektuel bir mizaci olan ''homoseksuel'' bir baskandir.


bir cok sarkiya konu olmustur,misal i got erection da bahsi gecen takim gene st paulidir.

'' every time, i go to the stadium -
every 2 weeks, when i stand on the holy steps -
i see the masts loom to heaven -
in front of 20,000s beaten hansa rostock! ''


eski fanzinlerden i feel like nick cave de bu takimin neden bu kadar ''ozel'' bir takim oldugu cok guzel yazilmisti. o yazi kadar olmasa da sanirim su yazi fc st pauli hakkinda yeterli bilgileri icermekte;


bir kulüp düşünün, 30 bin kişilik bir semtin takımı olsun, müzesinde önemli bir kupa bulunmasın, tarihinin çoğunu alt liglerde geçirsin, ama dünyanın her yerinde destekçileri olsun. ilk bakışta futbolun mantığına ters gibi görünse de, söz konusu kulüp st pauli ise tüm bu yazdıklarımız mümkün. almanya'nın liman kentlerinden hamburg'da 1910 yılında kurulan st pauli belki de dünyanın en marjinal futbol takımı. onların ne denli sıradışı bir kitleye sahip olduklarını anlatmak için sanırız, 2007'ye kadar endüstriyel futbolun bir icadı olarak gördükleri elektronik skorborda direnmelerini ve gollerden sonra elle değiştirilen tabela skorbordlarını kullanmaya devam ettiklerini söylemek yeterli olacaktır!


halen almanya 2. ligi'nde mücadele eden st pauli'yi bu denli farklı kılan şey kendisine özgü taraftar profili. almanya'nın hemen her kulübünde neo nazi kökenli taraftarlara rastlanırken, dazlaklar st pauli'nin kapısından bile geçemiyor. zira, kulübün sempatizanlarının tamamı sol görüşlü. hatta bu konuda anarşizme kayacak kadar da aşırı uçtalar. bu üst kimlik, tribünlerde, ailesiyle geleni de eşcinseli de punkçısını da iş adamını da sokakta yatanı da birleştiriyor ve 90 dakikalığına her türlü farkı unutup, birlikte her şeye isyan ediyorlar.


st pauli taraftarının bu kemikleşmiş kimliği 80'li yılların sonunda yaşanan bir olayla iyice pekişti. takımın kalecisi volker ıppig, bu tarihte insani yardım amacıyla iç savaşın hüküm sürdüğü nikaragua'ya gitti 1 yıl sonra dönünce taraftarın gözünde efsane olan kaleci takıma anarşist havayı da beraberinde taşıdı.


1980'lerin başına kadar ortalama 1600 seyriciye maç oynayan takım, şöhretini arttırınca her maç 22 bin 500 kişilik millerntor stadı'nı doldurmaya başlamış. hatta taraftarları, 2001-2002 sezonu öncesi satışa çıkarılan 10 bin kombine bileti 27 dakikada bitirecek kadar kulübe bağlı olduğunu kanıtlamış.


tribünlerindeki, che guevara, marx ve kuru kafa posterlerinin yanı sıra m etall müzik guplarından ac/dc'nin şarkısı eşliğinde sahaya çıkan st pauli futbolcuları, vatandaşlarımızı hedef alan solingen katliamı'nın ardından da türkçe yazılmış, 'faşistleri siktir edin, biz hepimiz kardeşiz!' pankartı taşımışlardı.


işsizin de banka müdürüyle birlikte yan yana bira içerek maç izleyebildiği st pauli'nin bu nev-i şahsına münhasır yapısını belirleyen bir diğer faktör ise, semtin kurulu olduğu yer. almanya'nın en büyük liman kenti hamburg'da, denizcilerin ilk uğrak yeri olan genelevlerin bulunduğu semtten renkli bir taraftar grubu çıkmayacaktı da nereden çıkacaktı ki! ayrıca zengin hamburg'dan kopan ve tarih boyunca dışlanan, fakirlik ve geri kalmışlığın da etkisiyle tüm marjinal gruplara kucak açan ve almanya'da en çok punk'a rastlanan yerlerden biri de yine st pauli.

   nihao   22.04.2009 14:17
   #1330881

başlığın devamı

 
reklamı kapat

yazdır