dogu anadolu yu turklerin zannetmek

7.

ozaman doğuyu kürtlere, trabzon ile bir kaç batı ilini rumlara, birazını ermenilere verelim onların hakkı , zaten soykırıyoruz... bu nasıl bir mantıktır arkadaşım? bir kabullenemedi gitti kimse şu sistemi. öldük türkiye cumhuriyeti için kaçımız orta asya göçmeni türküz ki? ya da atatürk öylemiydi?

çok mu doğru?

işte bu tartışılır... en nihayetinde postmodern toplumlar olma yolundayız bireyseliz vs. ama insan doğasının temeli kendini bir takım şeylere ait hissetme çabası var. futbol takımı tutma, müzik gruplarına fan olma vs.. vs...bu kadar mı zor ince düşünülerek kurulmuş, güzel bir sisteme kendini ait hissetip onu geliştirmeye çalışmak...

diretmenin ne lüzumu var?

omuz omuz a bir mücadele verdik, kan döküldü o topraklar için...kimin kanı idi tabiki oradaki vatandaşlarımızın kanı;onlarda kendi topraklarını müdafaa etti tabiki ama zafer il il ayrılabilecek bir zafer değildi ki... öyle olsa zafer olamazdı.

yok kim ilk girmiş? toprak kimindir?hedehödö? konu bu değil! doğu illerimizdekiler de bizim kardeşimiz. orasıda bizim vatanımız. doğu kürtlerindir diyen mantık ile, kürtleri öldürelim, asalım, keselim diyen mantık arasında hiçbir fark göremiyorum ben bizzat.

birbirimizi olduğumuz gibi kabullenmediğimiz sürece kültürlerimiz, inançlarımız, duygularımız arasındaki uçurumları kapayamayız arkadaşım. bugün doğuyu versek, bu kardeşlerimiz bizim komşumuz olucak yine aynı sorun. bu çözüm değil, olmadığı gibi bir ihtimal de değil.

düşüncelerimizde ki uçurumlar bölmesin bizi, izin vermeyelim, dolduruşlara gelmeyelim. ılımlılık mı kurtarak insanlığı? demiş şair. neden olmasın denemedik bile.

   goddess of puppets   18.08.2009 13:27
   #1545213

başlığın devamı

 
reklamı kapat

yazdır