internet

18.

ınternet, ingilizce ınterconnected networks'un (kendi aralarında bağlantılı ağlar) kısaltmasıdır. dünyayı saran ve merkezi olmayan, ağlardan oluşan bir ağ sistemidir. eşanlam: genelağ,yaygınağ,örütbağ


ınternet, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. binlerce akademik, ticari, devlet, ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilir. ınternet üzerinde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok çeşitli bilgiler ve hizmetler vardır.


tarihçe

60'lı yıllarda savunma bakanlığının isteği üzerine olası felaket senaryolarının (doğal afet, nükleer saldırı) ardından dahi işlevselliğini koruyabilecek bir iletişim sistemi yaratmak amacı ile arpanet adı altında başlatılan askeri bir projedir. 70'li yılların başında amerikan üniversitelerinde bu projeden yararlanma imkanı verilmesinin ardından e-posta (smtp) ve nntp uygulamaları yaygınlık kazanmaya başlamıştır. bunları ftp ve http izlemiştir.

özel kullanım

kişi bilgisayarı ile ınternet'e bağlanabilmek için genelde bir telefon hattına ihtiyacı vardır. bunun yanında uydu, kablo ve wi-fi diye adlandırılan radyo yayınlarlada ağların ağına bağlanabilir. en yaygın olanı ise bir analog modem ile belli hızda bir internet servisi veren bir şirketin hizmetinden yararlanmaktır. modem'in ayarlarını bu şirketin verdiği servis telefon numarasını ve özelliklerine göre ayarlayıp, bağlan komutunu veriyorsunuz. analog modem bilgisayarın dijital verileri (bits) çeşitli ses frekanslara çevirip telefon hattından internet servisine ulaştırmakta olup tersine aynı yöntemle verileri almaktadır. her çağırdığınız sitenin bir ıp adresi numarası vardır (msl. 123.123.12.5) diye 4 yuvadan oluşan ve her yuvanın 0 ile 255 arası değeri olan bir adresdir. böylece tüketilemez bir adres sıralama özelliği oluşmaktadır. fakat kullanıcı bu yalın sayı değerini her çağıracağı site için aklında tutamayacağı için bu adresleri web sayfasına eş değer tutan dns bilgisayatları vardır. bunların görevi ise çağırdığınız her site ismine eş değer ıp adresini hazır tutmak ve bilgi taşıma protekülünün paketlerini (tcp/ıp) bu adrese yönlendirmektir. böylece az bir zahmetle internet gezgincisinin çağırdığı sitedeki renkli bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

analog modem'in yerini daha hızlı ve daha az hatalı olan dijital (ısdn, adsl) modemler almakta ve bunların kullanım ücretleri, çoğul katılımın artması sayesinde makul ödenebilir düzeye inmektedir. adsl bir analog modemden 10x - 1500x kez hıza sahip olup canlı videolu sohbet imkanı yanında bir sinema filmini kısa bir zaman dilimi içinde yükleme imkanı vermektedir.

www dünyası yanında dosya indirimi (ftp), sanalsal sohbet (chat) odaları, ecommerce (sanalsal ticaret), tartışma mekanları (forum), internet üzerinden sohbet (voıp), doğrudan mesaj (ım) gibi kullanım alanlarını bugün bütün dünyada yüzmilyonlarca insanlar kullanmaktadırlar.

   duscontasi   02.01.2007 22:10
   #166488

başlığın devamı

 
reklamı kapat

yazdır