johannesburg

5.

hızlı, çılgın johannesburg,ülkenin en büyük ve zengin şehri. 1886 aralık ayındaki ilk açık artırmasından beri ahlaksızlık, açgözlülük ve şiddetiyle ünlü oldu.
johannesburg’da çok az sayıda geleneksel turist manzarası vardır ve bazı ziyaretçiler, zamanlarını otel odalarında harcamanın tuzağına düşerler, hareket etmek için telaşla plan yaparken, yalnızca kuzey bölgelerdeki sakin, güvenli ve kapalı mekanları ziyaret ederler. bir kez arabayla ya da bir tur rehberiyle şehri dolaşmanın uygun bir yolunu bulduğunuzda, şehrin tarihi, farklılığı ve kışkırtıcı enerjisi bir anda size çekici gelebilir. johannesburg’da büyüleyici müzeler vardır. özellikle newtown’daki afrika müzesi’nde mükemmel sanat galerileri bulunmaktadır. pek çok banliyöde geceleri restoran gibi çalışan kafe kültürü mevcuttur. daha çok turlarla keşfedilen modern afrika sanatı ve tasarımına ait harika mağazalar, binalar ve merkezler bulunmaktadır ama bazı yerlerde kendi kendinize de gezintiye çıkabilirsiniz ama dikkatli olmak gerekir çünki şehirdeki şıç oranı oldukça yüksektir.
johannesburg aynı zamanda spor faaliyetlerini izlemek için de harika bir yerdir: ellis parkı, güney afrika’da büyük zaferlere ev sahipliği yapmıştır: 1995 ragbi dünya kupası, 1999’da komşu atletizm stadyumunda ıaaf dünya kupası ve yerel ve uluslararası derbilerde kapasitesini dolduran soweto sınırındaki büyük fnb fotbul stadyumu şehrin en popüler sporu için buluşma yeri olmayı sürdürmektedir.

   mereto   22.10.2009 11:40
   #1685587

başlığın devamı

 
reklamı kapat

yazdır