ulusalcilik

15.

mhp milliyetçiliğinden dini reddetmesi ile ayrılır. söz konusu kürt olduğunda iki milliyetçilik de 'kürtlere nasıl daha katı düşmanlık yapabilirim' diye birbiriyle yarışır, o ayrı. hatta mesele kürt olduğunda can ciğer kuzu sarması oldukları da görülmüştür bu iki milliyetçiliğin temsilcileri olan mhp ve chp'nin.

yine de ben bir kürt olarak mhp milliyetçiliğini daha insanî buluyorum. en azından içten pazarlıklı değil, içi dışı bir. biz türk milliyetçisiyiz, kürtleri sevmiyoruz diye açık bir şekilde bağırıyorlar. onaylarsın, onaylamazsın o ayrı.

chp milliyetçiliği ise, düşünün, solculuktan(!?) devşirilmiş bir faşizm. hep söylüyorum, türk ulusalcılığı, adolf hitler'in nazizminin türkiye'ye uyarlanmış bir versiyonundan başka bir şey değildir: dünyada sadece türkler olsun, onlar da solcu olsun.

dediğim gibi mhp milliyetçiliği, chp milliyetçiliği gibi ne idüğü belirsiz değil. laik-milliyetçi chp'den farklı olarak muhafazakar-milliyetçi olduklarından islam ekseninde kendileriyle ortak bir paydamız olduğu söylenebilir. ulusalcılıkla biz kürtler teğet bile geçemiyoruz. o derece kafadan, taban tabana zıtız.

deniz baykal-nesrin baytok olayına bunca sevinmemin(düşmanlarımın rezil duruma düşmeleri hoşuma gidiyor, evet) bir nedeni de budur.

   paulie gualtieri   14.05.2010 14:55
   #2060761

başlığın devamı

 
reklamı kapat

yazdır