ferdi ozbegen

12.

allah rahmet eylesin. ferdi özbeğen bir etiket mücadelesidir benim için.

çocukken annem evdeki plaklardan çalardı ferdi özbeğen şarkılarını. çocuksun ya, hemen kaydediyor beyin. ezberliyorsun. hoşuna gidiyor.

sonra ergenlik geldi. metalciyiz ya, bıraktım dinlemeyi. sadece bu adamı değil, zeki müren'i, bülent ersoy'u, barış manço'yu, cem karaca'yı, elvis presley'i... hepsini bıraktım. ha ama kayıtlar duruyor beyinde.

bir gün kız arkadaşımın birkaç arkadaşıyla * rakı-balık yapalım dedik. daha doğrusu demişler. gittik efendim ne bileyim.

ferdi özbeğen çaldı, dilek taşı. boş bulunup eşlik etmişim, ağzımı yüzümü siksinler eşlik etmez olaydım. kalktık mekandan, kız arkadaşım:

- böyle müzikleri bildiğini bilmiyordum.
- ne?
- içerde, bir şarkı çaldı eşlik ettin sen de.
- öyle mi?

sonra ne kıroluğum kaldı ne bir şeyim. arkadaşlarının önünde utandırmışım. ulan dedesinin mezar taşını siktiğim, rakı içiyorsun balık yiyorsun, muse mu çalacak? liseli olmak diyorlar ya, liseli olmak böyle kitapsız pezevenklerle çıkmak işte.

aynı şarkı kaybedenler kulübü'nde kullanıldığında o gün tanıştığım insanlardan biri linklemişti bana, "hatırlıyor musun şarkıyı" diye. hatırlamaktan ziyade biliyorum şarkıyı, ee? "o gün balık yerken çalmıştı da, eşlik etmiştin hani?"

öyle mi yarrağım? hani kıroydum lan ben? hepiniz tripten tribe koşuyordunuz, facebook'tan silmeler bilmem neler?

"ölen adam bir anda popüler oluyor, dinlemeyen adam bile sahiplenip facebook'ta paylaşıyor" tribi yapacak mıyım? elbette yapacağım. iki gündür televizyonlarda "aha yoğun bakımda, aha öldü" haberleri yapılmasa, sizi 7/24 götünüzden siksek haberiniz olmazdı lan adamın varlığından. samimiyetsiz ırzı kırıklar sizi.

güneş sisteminiz, uzayınız medya, dünyanız da facebook sizin. orada olduğu kadar hayattasınız. gökyüzüne baktığınızda size gösterilen şeye sizin hassasiyetiniz. yarın radyolar ferdi özbeğen çalsa frekansı değiştireceksiniz, kime sizin bu tribiniz, bu hassasiyet oyununuz?

   neldock   30.01.2013 13:19
   #2584043

başlığın devamı

 
reklamı kapat

yazdır