kullanım şartları ve sorumluluk reddi


genel:


meydansozluk.com; (metin içinde meydan sözlük, site, sözlük kelimeleriyle de anılacaktır) kullanıcıların kendi açtıkları başlıklara ve/veya diğer üyelerin açtıkları başlıklara getirdikleri kişisel yorumlar çerçevesinde yayın yapan interaktif sözlük sitesidir. başlıklara yazılan yazılar (entryler) ansiklopedik bilgi içeriyor olsalar dahi; bu bilgilerin doğruluğu tarafımızca garanti altına alınmış değildir. sitede yazılan hiçbir yazı eklenmeden önce bir denetime tabi tutulmaz. site yöneticileri hiçbir bilginin doğruluğunu test etme yükümlülüğü altında değildir.

internetin genel kullanımına dair bill clinton tarafından da imzalanmış; web sitelerinin tümüyle özel alanlar olduğu; dolayısıyla herhangi bir siteye giriş yapıldığında siteye dair tüm kuralların peşinen kabul edilmiş olacağına dair tüm dünyada geçerli olması arzulanan kurallar meydansozluk.com için "temel değer"dir. bu en temel insani hak; sitenin işletilebilmesi ve devamlılığının sağlanabilmesi için hukuki şartlar göz önünde bulundurularak askıya alınmak zorunda kalınırsa bunu da üzülerek yapmak mecburiyetindeyiz. aşağıda şimdi sıralayacağımız şartlar tüm kullanıcılar ve ziyaretçiler için bağlayıcı özelliği olan şartlardır ve meydansozluk.com'a giren herkes bu şartları kabul etmiş sayılırlar.ziyaretçiler/okurlar için:


bu site sizin yaşınıza uygun olmayabilir:
meydansozluk.com; eşzamanlı denetime tabi tutulmayan ve aynı zamanda içerikleri konusunda kullanıcılarına hukuki mecburiyetler hariç herhangi bir sınırlama getirmeyen bir web sitesidir. bu nedenle sitede dolaşırken yaşınıza uygun olmayan içeriklerle karşılaşabilirsiniz. eğer 18 yaşından küçükseniz burada bulunmak sizin için sakıncalı olabilir. bu uyarılara rağmen sitede dolaşmaya devam ederseniz bu tümüyle sizin sorumluluğunuz dahilindedir.

bu site sizi rahatsız edebilir:
meydansozluk.com; kendi konsept limitleri ve bağlayıcı hukuki düzenlemeler hariç içeriklere müdahil olmadığı için; inandığınız değerler ve savunduğunuz görüşler konusunda saldırgan ifadeler barındırabilir. bu ve bunun gibi durumlarda; içeriğin hukuki limitlerin de dışında olduğunu düşünen her ziyaretçi; bu içerikten şikayetçi olmadan önce içeriği site yönetimine bildirmekle yükümlüdür. site yönetimine bildirilmesine rağmen hukuk dışı bir içeriğin kaldırılmaması halinde ziyaretçiler bulundukları şehrin yasal mercilerinde hak aramakta özgürdürler. iletişime geçmeksizin hukuki hak aramak; kullanım koşullarında açıkça reddedilen bir durum olduğu için hak ve hukuk ihlalidir ve sizi suçlu durumuna düşürür. (içeriklerin site yönetimine şikayet edilmesi için her içeriğin altında ziyaretçilerin kolayca kullanabileceği "şikayet" butonu yer alır. yönetime bildirilen bu şikayetler periyodik olarak incelenir ve en geç 30 gün içinde geri dönüş yapılır. geri dönüş yapılmadığı takdirde 30 günden önce hukuki hak aramak açıkça kullanım koşulları ihlalidir.)

ansiklopedik, hukuki, sağlık, haber ve başka kaynaklardan alıntılanmış bilgiler hakkında:
meydansozluk.com yönetimi hiçbir konuda uzmanlık alanına sahip olmak zorunda olmadığı gibi; içerikleri siteye ekleyen kullanıcılar da ekledikleri içeriğin uzmanı olma yükümlülüğüne mecbur değildir. iş bu nedenle; sitede yer alan hiçbir ansiklopedik bilginin doğruluğu garanti edilemez. sağlık konusundaki içerikler; genel-geçer ansiklopedik bilgilerin yanında kullanıcı deneyimlerinden kaynaklanan subjektif bilgiler barındırıyor olabilir. bu bilgilerin kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. sitede yer alan haberler; ajans verilerine dayanıyor olsalar dahi subjektif yorumlar ihtiva ediyor olabilirler. siteye başka sitelerden alıntılanarak eklenmiş içeriklerden orjinal kaynak sorumludur.

bağlantılar:
site üzerinden dışarıya verilen hiçbir bağlantıdan meydansozluk.com sorumlu değildir.

yazarlarla iletişim:
hiçbir ziyaretçi hiçbir içeriğin yazarıyla birebir iletişim hakkına sahip değildir. meydansozluk.com; hiçbir yazarının kişisel bilgilerini ziyaretçileriyle paylaşmaz.yazarlar ve diğer üyeler için:


meydansozluk.com'a üye olmakla birlikte; sitede yer alan ve farklı başlıklarda bulunabilecek tüm kural ve koşulları her kullanıcı peşinen kabul etmiş sayılır. meydansozluk.com yönetimi bu kural ve koşulları gerekli gördüğü takdirde haber vermeksizin değiştirebilir. bu değişiklikleri izlemek de kullanıcı sorumluluğu altında bulunan konulardan birisidir.

hesap:
meydansozluk.com yönetimi kullanıcılarının hesaplarını genel olarak kendi konsept limitleri çerçevesinde ele alır ve buna göre hesapların kullanımına izin verir. ancak; üyelerin hesaplarını gerekli gördüğü takdirde sebep bildirmeksizin kapatma ve yeniden açma hakkına sahiptir. tüm bu hesap işlemlerinden dolayı üyelerine karşı sorumlu değildir.

içerik:
her kullanıcı siteye eklediği tüm içeriklerden sorumludur. meydansozluk.com; içerikler için yalnızca servis sağlayıcı konumundadır. içerik eklerken herhangi bir eş zamanlı denetim mekanizması bulunmadığından; kullanıcılar başka kullanıcılara ait içeriklerden rahatsız oldukları takdirde bunun denetime tabi tutulacağı anı beklemek zorundadır.

yasal sınırlar:
kullanıcılar meydansozluk.com'un yayın yaptığı türkiye cumhuriyeti yasalarına uymak zorunda olmakla birlikte; farklı ülkelerde yaşıyorlarsa bulundukları ülkenin de yasalarına uymakla yükümlüdür. bu yasalara uyulmadığı takdirde; ilgili içeriklerden dolayı herhangi bir yasal merciden talep geldiğinde meydansozluk.com kullanıcıların kişisel bilgilerini ilgili kurumlarla paylaşabilir.

kişi ve kurumları zarara uğratmak:
kullanıcılar içerik eklerken bu içeriğin hiçbir kişi ya da kurumu zarara uğratmamasına özen göstermek zorundadır.

telif hakkı:
telif hakkını ihlal eden içerikler eklenemez. gnu/gpl lisanslı genel ansiklopedik bilgiler ilgili kaynakta açıkça telif hakkı istenmeyeceği beyan edilmişse kaynak göstererek eklenebilir.

içeriklerin yayın hakkı:
meydansozluk.com'a kullanıcının kendisi tarafından eklenmiş her içeriğin yayın hakları kullanıcı tarafından meydansozluk.com'a devredilmiş sayılır. bu içeriklerin kaynak gösterilmeksizin başka ortamlarda kullanılması durumunda meydansozluk.com yasal yollara başvurma hakkını saklı tutar.


belgeyi indir
ms office (doc) | openoffice.org (odt) | adobe reader (pdf) | ms rich text format (rtf)
tıkladığınızda inmiyorsa farenin sağ tuşuyla tıklayıp "hedefi farklı kaydet"i (save target as) seçiniz.