bunalgul bunalan

bunalgul bunalan
şu anda çevrimdışı
kayıt: 28.02.2009 18:41
son giriş: 7 yıl önce
son online: 7 yıl önce
son entry: 7 yıl önce
 

son yazıları

· topuklular

· zaman

· kutup ayilari ve bendeniz

· ask ve sevgi

bir seyler geveliyorum

 

yapay bir zekaya sahip olmaktan bahsetmek istiyorum..yani tamamen insanın programladığı bir zekadan.. ha tam olarak yapamadılar yaptıklarını düşünelim..bunun için en önemli olan nokta kendi kendine öğrenme yetisidir..yani evet sen bir zeka programlarsın ve değişen zaman ve güncel içerisinde kendine bir şeyler katmak ve öğrenmek durumundadır.
olayı daha klasik bir hale getirirsek.. bir bebeği doğumundan itibaren ele alalım mesela.. ağlamayı ve sıçmayı bilerek dünyaya gelen insan yavrusu, daha sonra gülmeyi öğrenir ardından beslenmeyi,konuşmayı, yürümeyi ve tuvalete sıçmayı öğrenir.. bu ssüre zarfında da bünyesi bu yetileri kazanması için gelişir.. kemikler güçlenir ve ilk adımını atar, dişleri çıkar ve ilk kelimeler dökülür..
merak ettiğim küçük yapay zekamız büyüdüğünde nasıl yalancı, dürüst, yardım sever , katil kimliklerine bürünür? insanda gelişen veya güçlenen nedir ki..? aklıma birşeyler geliyor..ki bu cümleyi okuduğunuzda sizinde düşündüğünüzü biliyorum..tabii bu yetiye sahip olmuşsanız..insanın doğasında olmayan şeyleri kabullenme süreci ölümüne kadar sürüyor diye düşünüyorum.. yaşam dediğimiz eğer kolay kabullenmekten hoşlanmayan biriyseniz bir debelenmedir aslında.. ayrıca bunun yanında sanki herşey alelade gibi herşeyi bir normallik çerçevesine sokma çabası da ayrı bir muammadır..camı kırarsınız "çocuk o " derler , kalkıp birine bağırırsınız " ergen o " derler, ağlarsınız "genç kız oldu", huysuzlanırsınız " evlilik çağı da geldi ha " derler , hamilesinizdir alıngansınızdır, sinirlisinizdir menepoza girmişsinizdir, unutkan olursunuz yaşlanmışsınızdır..susarsınız " aaa öldü" derler..her şeyin bir özrü bir affı vardır aslında sizin için..halbuki sadece bir yapay zekasınız..

üstünüzdeki etiketler bahanelerden başka bir şey değil halbuki..yapay bir zeka olarak insanlık namına hakkını vererek yapılan ve sahip olunan tek yeti sıçmaktır.. hayatının her döneminde tuvalete giderken sorduklarında sıçmaya diye cevap verirsin..fakat bunun dışında sorulan soruların her dönemde cevabı farklıdır..hoşlandığınız kişilerden, kızdığınız olaylara, pişmanlıklarınızdan ,sevinçlerinize herşey değişir...

sevgili dostlarım bu bağlamda hepinizin birer başarısız yapay zeka olduğunuzu söyleyebiliriz..öğrenme yetisi , yani birşeyi gerçekten bilmek o şeyden şüphe duymamaktan ileri gelir .. ne yazıkki insan hayatının her döneminde şüpheyle savaşır..bu durumda yapay zekalılığınız , yarı zekalılığa hatta zaman zaman gerizekalılığı bile ulaşır..

şimdilik bu kadar..dağılın!


etiketler: bir şeyler geveliyorum

   bunalgul bunalan   18.10.2009 22:39 ~ 22:40

yorumlar (0)

 

laflog

rss.xml