gugudali

gugudali
şu anda çevrimdışı
kayıt: 10.03.2007 02:41
son giriş: 8 yıl önce
son online: 8 yıl önce
son entry: 8 yıl önce
 

son yazıları

· ya evren olmasaydi

· erkek kadin

· selam laflog

· burasi istanbul

· delilik iyidir iste ispati

· kendim olmak

· delilik iyidir

· ersun yanal

· motosiklet yayayi oldurdu

· baykal in cantasi gecikince

hayat dedigin

 

hayat dediğin bir uzun yoldur. kâh durur bakarsın, kâh takılır düşersin. bazen hızlanır bazen yavaşlarsın. bazen sevdiklerin eşlik eder sana, bazen de kör karanlıkta yalnız kalırsın. ilerde umut denen bir ışık vardır hep. ama dağların ardı bir türlü gelmez. vazgeçersin diye de sönmez o ışık. bu yüzden hayat oyalanmaktır aslında. uzun bir yolculuktur. nereye gitmek istersen seni oraya götürür.
umut dağların ardındaki ışıktır. ne zaman ki erişirsin, başka bir ışık belirir başka dağların ardında. eriştiğin anda umut artık gerçek olur. ve insan hiçbir zaman doymaz. elde ettikçe daha fazlasını ister. her kim ki elde ettiğiyle yetinir artık çözer yaşamayı. başka dağların ardındaki ışıklara heveslenmez. çünkü onun güneşi doğmuştur. onun bizimle artık işi yoktur.
yolculuğun sonunu kendimiz belirleriz. sonunda neyle karşılaşacağımız, giderken ne yaptığımıza bağlıdır. hangi yöne gittiğimize, yolculuğumuza göre değişir. yanlış girilmiş yoldan dönmek ilk başta kolaydır. uzun zaman sonra dönmek istediğimiz zaman artık umutlarımız bizi çok uzaklara götürmüştür. geçtiğimiz yollardan tekrardan geçmemiz, kırdıklarımızı düzeltmemiz gerekir. bu da tamiri mümkün olmayan hasarlar var ise imkânsızdır zaten. bazı hataların kefareti bile yoktur.
doğru-yanlış kişiden kişiye, durumdan duruma göre değişen öğelerdir. doğru tek değildir, ?-e göre doğru? tektir. bana göre doğru, sana göre doğru, dine göre doğru vs? yanlış için de aynısı geçerlidir. nesnel olan, değişmeyen, tek olan gerçektir. bir nesne aynı anda iki yerde olamayacağı gibi gerçek de iki olamaz. ya vardır ya yoktur. bir gerçekte birden çok doğru barınabilir fakat bir doğruda sadece bir gerçek barınır. aksi düşünülemez. bu yüzden yaptığımız bu yolculukta aklımızda kalması gerekenler, önemli olanlar aslında gerçeklerdir. doğrular ??e göre? olduğuna göre gerçekleri hatırlamamız yeterlidir. en önemlisi de kendi gerçekliğimizdir. doğru olmaktan çok gerçek olmaya özen gösterirsek, yolculuğumuz gerçek bir yerde biter. işte bu kendin olmaktır. hayatımızı başkalarının doğruları üzerine inşa edersek kendimiz olamayız. ne zaman ki gerçeklerimiz olur, gerçek oluruz o zaman bulunduğumuz konum gerçek konumumuz olur. gerçekten de olmak istediğimiz kişi oluruz, içimizde en ufak bir acaba bile kalmaz. ama ne kadar gerçeklerden uzaklaşır, doğrulara önem vermeye çalışırsak o kadar yabancılaşırız kendimize. unutmamak gerekir ki doğrular kişiden kişiye göre değişse de gerçek tektir. ve bir makama gelecekseniz, birisini elde edecekseniz bırakın doğru olmayı, gerçek olun yeter. eğer size göreyse zaten elde edersiniz, o makama gelirsiniz. aksi halde ne oturduğunuz koltuk sizin olur; ne elde ettiğiniz kişi. daha kötüsü siz siz olmazsınız, bir başkası oluverirsiniz.


etiketler: hayat deneme gugudali

   gugudali   21.12.2007 16:32

yorumlar (0)

 

laflog

rss.xml