metiano

metiano
şu anda çevrimdışı
kayıt: 16.07.2007 21:08
son giriş: 10 yıl önce
son online: 10 yıl önce
son entry: 10 yıl önce
 

son yazıları

· saatli maarif takvimi

· bu sabah mahmut var istanbul da

· sen kuskudarsin buyuk dusun

· ismail rap yapan grubumuza ismail araniyor

· islami rap yapan grubumuza gotik bayan vokal araniyor

· adeta on sekiz on sekiz on sekiz on sekizmis

· manita yapinca arkadaslarini satmayi gayler bile yapmaz

· 15 subat dunya adeta bloglar gunu

· gectigimiz ay evlenmek

· karniyarik

adin muhammed ali olsun mumin kardesim

 

gurbetlik zordur be laflog. hele bir de ailen arkadaşların yoksa yalnızsan daha da kötü. insan genelde gurbette dine bağlanır. amerikada geçirdiğim yıllarda ben de öyle olmuştum. hatta daha sonra işi akademik düzeye taşıdım, "mif" diye bilinen massachusetts ilahiyat fakültesine kaydoldum. mezun olduktan sonra da kpss'ye girdim. devlet memuru bir din görevlisi olmuştum. ilk görev yerim las vegastı.

las vegas müftüsü olarak çalışırken bir gün cami eşrafından biri yatsı namazından sonra yanıma gelip, beni o akşam bir spor müsabakasında davet etti.las vegas'ta her zaman ünlü sporcuların müsabakaları olur zaten. salona gittik, yerlerimize oturduk ki daha ne olduğunu anlayamadan iki sporcu bir anda kavga etmeye başladılar. ne olduğunu niye kavga ettiklerini anlayamadım. ilk önce kim halteri kaldıracak falan diye düşündüm. şaşırmıştım ama buna şaşıran bir tek bendim herhalde. diğer seyirciler coşkuyla "vur vur" diye bağırıyorlardı.

hakem ise arada bir kavgayı ayırıyor sonra "fight!" diye tekrar devam ettiriyordu. ingilizcem pek iyi değildi ama anladığım kadarıyla;

-bu senin için "gay" dedi.. fight!
-olm adam sana vuruyo sen armut mu toplyosun.. fight!
-bu demin bacına selam söyledi ama duymadın galiba neyse sen bilirsin.. fight!

gibi şeyler söylüyordu.

bu zulme daha fazla dayanamadım ringe çıktım ayırdım gençleri. biri "tutmayın lan beni" diye bağırıyodu. diğeri "olm bak akıllı ol kelebek gibi uçar arı gibi sokarım!" >diyordu. civa gibiydi bu genç.

güç bela onları ayırıp köşelerine yolladıktan sonra ringin üzerinde sarkan mikrofonu aldım. takkemi taktım. ringin ortasına oturup, vaaza başladım. bu yapılanların ne kadar yanlış olduğunu islam dininde böyle şeyler olmadığını islamın bir hoşgörü dini olduğunu anlatıyordum..

gözyaşları içinde vaazıma devam ederken birden korumalar zulüm ile beni ringden indirdiler. içlerinden biri bu arada bana tokat attı, cevap olarak ona öbür yanağımı uzattım. ben o salondan yaka paça çıkarılmıştım belki ama bir yandan da islamı bilmeyen veya islam hakkında önyargıları olan insanlara biraz olsun dinimizi anlatabildiğim, gösterebildiğim için huzurluydum.

birkaç hafta sonra bir cuma namazında vaazım sırasında en arkada bu sporcu gençlerden birini gördüm. namaz bittikten sonra yanıma geldi, hatırlamıştım bu arı gibi uçan kelebek gibi sokan gençti. gerçi stili biraz garip gelmişti bana ama neyse..

maç günü yaptığım konuşmadan çok etkilendiğini, müslüman olmaya karar verdiğini söyledi. benden yardım istedi. kelime-i şehadet getirmeyi öğrettim. islamın ve imanın şartlarını anlattım. genç daha sonra hayatında ilk kez kelime-i şehadet getirdi. böylece dünyaca ünlü bir sporcu o gün las vegas merkez camiinde müslüman olmuştu. tüm bu sohbetimiz sırasında adını sormayı unuttuğumu farkettim...

-senin adın neydi evladım?
-cassius clay
-ne o öyle saat markası gibi. sana güzel bir müslüman ismi bulmak lazım. mesela.. habibullah el muassır bin velid, nasıl?
-güzel esasında da her maçtan önce ismimi anons ediyorlar. daha kısa akılda kalıcı bir şey olsa daha iyi olur bence hocam.

genç haklıydı. düşündüm isimlerin en güzeli en mübareği neden olmasın dedim.

-o zaman senin adın "muhammed ali" olsun mümin kardeşim. allah yolunu açık etsin..


etiketler: muhammed ali islam las vegas amerika

   metiano   04.12.2007 08:47 ~ 11:24

yorumlar (0)

 

laflog

rss.xml