metiano

metiano
şu anda çevrimdışı
kayıt: 16.07.2007 21:08
son giriş: 10 yıl önce
son online: 10 yıl önce
son entry: 10 yıl önce
 

son yazıları

· saatli maarif takvimi

· bu sabah mahmut var istanbul da

· sen kuskudarsin buyuk dusun

· ismail rap yapan grubumuza ismail araniyor

· islami rap yapan grubumuza gotik bayan vokal araniyor

· adeta on sekiz on sekiz on sekiz on sekizmis

· manita yapinca arkadaslarini satmayi gayler bile yapmaz

· 15 subat dunya adeta bloglar gunu

· gectigimiz ay evlenmek

· karniyarik

asl

 

sen buralarda yenisin laflog, öğreneceğin çok şey var. ama en önce "asl"yi öğrenmen gerekiyor. ne de olsa burası sanal ortam. görüntüyü bulanıklaştırıp geçmişe gidelim seninle, anlatayım..

1960'lı yıllardı. sam amcam "i want you for u.s. army" diyodu o zamanlar. ben de üstüme alındım, amerikanın yolunu tuttum. arpanet projesi için düşmüştüm yola, macera dolu amerika..

uçaktan iner inmez oyalanmadan birliğime teslim oldum. bir üniforma, birkaç yıldız verdiler ama ofis işi yapacağım için silah vermedi adiler. o kadar heves etmiştim halbuki. neyse bu şekilde amerikan ordusunda bilgi işlem subayı olarak göreve başladım. bir de oda verdiler bilgisayarla birlikte ama o zamanki bilgisayarlar oda kadar olduğu için sığamadım odaya koridorda oturmak zorunda kaldım.

arpanet gerçekleştirilmesi zor bir projeydi. gece gündüz çalışıyorduk. zaten gurbetteydim. gelir gelmez işe başlamışım, sosyal hayat falan hak getire. ofisde yatıp kalkıyordum.

test aşamasına geldiğimizde bir gece garip bir ses duydum. daha sonra 56k modem kullanırken bol bol duyacağım sesti bu. bağlantı kurulmuştu. ekranda bir süre sonra "hello" yazısı belirdi. ben yazmamıştım bunu. başka bir bilgisayardan geliyordu. peki bunu kim yazmıştı? bir kız olabilir mi?

"amerikada gerçekten kızlar teklif ediyomuş galiba" diye düşündüm. hemen muhabbete girmek istiyordum ama vakit kaybedecek halim yoktu. uzun zamandır kadın görmemiştim kurduğum cümleler o yüzden uzun olamazdı zaten. o an aklıma, bundan sonra internet hayatının en bilindik kalıplarından biri olacak age/sex/location'ın kısaltması olan "asl" geldi, hello bile demeden "asl?" yazdım. kız anlamamıştı. sinirlendim ama izah ettim ne olduğunu. sonrasında ise hayatımın en büyük hayal kırıklıklarından birini yaşadım. "35 m texas"..

erkek çıkmıştı lavuk. hem de teksas kökenli. teksasın adamı da pis olur laflog. neyse "brokeback mountain mı lan burası fuck you gay!" yazdım, kapattım bilgisayarı. bu hareketim projenin altı ay daha uzamasına sebep oldu. o sırada yanımda kimse olmadığı için "elektrikler gitti bilgisayar kapandı" diyerek ceza almadan sıyrıldım. altı ay sonra proje bitti. ama o hayalkırıklığının etkisi geçmemişti bende. uzun bir süre soramadım o soruyu..

işte laflog ilk "asl?" o zamanlar tarafımdan kullanılmıştı. bu arada sana sormayı unuttum.

asl?


etiketler: asl arpanet internet

   metiano   28.11.2007 19:23 ~ 21:12

yorumlar (0)

 

laflog

rss.xml