muselem

muselem
şu anda çevrimdışı
durum: dururum
kayıt: 08.02.2007 22:50
son giriş: 7 yıl önce
son online: 6 yıl önce
son entry: 6 yıl önce
 

son yazıları

· yazarlarin ortak yapimi laflog

· lafmacuncuncunnnn

· biri beni buraya alistirsin

· hangi camiye

merak ediyorum

 

merak ediyorumpeygamber efendimizin şefaatinden şüpheye düşenlerin gece nasıl rahatça yastığa baş koyduklarını.merak ediyorumonun mübarek varlıklarının yüzü suyu hürmetine yoktan var edilen şu koca dünyada bu kadar acizken bile bu kadar aykırı gidebilenleri.merak ediyorumbir işareti ile dağları ters çeviren, bir işareti ile ayı ikiye bölen yüce nebinin yaşadığı 61 seneyi sorgulayanları.merak ediyorum3 tane mübarek zatın çabalarıyla yeşeren bu yüce dinin şu an milyarlarca insana ulaşmasını sağlayan bu yüce resul?un güçünden şüphe duyanları.merak ediyorumher gün bir başka aslan yürekli sahabinin işkenceyle yolundan çevirilmeye çalışıldığı o zor zamanları sıcacık evinde kılını dahi kıpırdatmadan yok sayan o şaşmışları.merak ediyorumyüce resulun allah(c.c) a olan kayıtsız şartsız teslimiyetini alay konusu edenlerin içine düştükleri küfrü.merak ediyorumümmeti için allah(c.c) ile pazarlık yapan yüce peygamberimiz hz muhammed(s.a.v)?a hakaret eden insanların verrecekleri hesabı.merak ediyorumbirbirinden mübarek onlarca ismi onlarca sıfatı varken, hiç bir kaynağa dayanmadan yüce resul?e lakaplar takanların, ona kalıplar takanların aczini.merak ediyorum ve korkuyorum...


etiketler: hz muhammed

   muselem   24.01.2008 22:26 ~ 30.07.2008 03:03

yorumlar (11)

adebisi

günümüz bilgiye en kolay ve en çabuk ulaşılabilinen devir olduğundan diye düşünüyorum. çünkü, çapı müsait olup olmamasına bakmaksızın her önüne gelen her bilgiyle muhatap olunca ve bilginin ağırlığını taşıyamayınca sağdan soldan duyduklarını nerde nasıl dile getireceğinin bilememek buna sebep olsa gerek. bence.

   adebisi   24.01.2008 23:32
cerise

ad hominem misin. (o neee) kahrol düşman al sana bomba :)

   cerise   25.01.2008 00:16
anathema

ben de korkuyorum ya...

   anathema   25.01.2008 02:23
cenkin gunlugu

ben de islamiyet adı altında terör saldırıları düzenleyenlerin, kadınları recm ile öldürenlerin, eşitsizlik yapanların, kafasına göre adalet sağlayanların diğer tarafta ne hesap vereceğini merak ediyorum.

ve emin ol benim merak ettiğim şeyler senin korktuğun şeylerin kaynağı.

herşey dejenere.

   cenkin gunlugu   25.01.2008 10:07
nickyforenko

kulla allah ve peygamber arasına girip de keşişler gibi arabuluculuk yapıp milleti soğana çevirenlerin yarın öbürgün o nur yüzlünün suratına nasıl bakacaklarını da ben çok merak ediyorum. hadi bağalım.

   nickyforenko   25.01.2008 13:17
muselem

insanları anlamak yerine her daim onların bir art niyeti olduğunu sananların halini de merak ediyorum ve korkuyorum.

   muselem   25.01.2008 13:47
serdumen kuzu

zihinsel fenomenlerinizin izahı tümüyle tanrıyı kabul ederken tanrının kendisi bu konuda neden izahtan muaf tutuluyor? neden devamlı "bizim aklımız almaz onu" şeklinde bir bilinemezcilik oyunu oynanıyor?

çok basit psikolojik bir olayı ruhaniyete döküp sezgilerinize zulmedeceğinize içine gömüldüğünüz döngüsel mantıktan sıyrılın. meraklarınıza cevap bulma paravanıyla saf tutacağınıza şüphe edin az biraz sorgulayın.

   serdumen kuzu   25.01.2008 18:22
muselem

bu sistemin işleyişini anlayamıyorsak hala, şüphe edip sorgulamamışsak bu korkuların bi anlamı kalmaz zaten.hala art niyet arama çabasındayız biz ama.evet insan inanıyorsa elbet körü körüne inanıyordur yıllardır böyle gelip böyle gideceği için inanıyordur zihniyeti var hala.bazı şeyleri araştırıp her şeyiyle kabul edip, kafasında tek bir soru işareti dahi kalmamış olup ta islami özümsemek gibi bi olay hala yok bazıları için.

   muselem   25.01.2008 20:25
serdumen kuzu

şüphe etmeden, sorgulamadan inanarak dinin sisteminin aleyhine bazı korkular duymak tam da bu sisteme ait bir durum aslında. inanan birey, referans olarak sürekli kendini gösteren argumentum ad baculumcu bir sistemin mantığından ve malumatından daha çok sonucunda elde edeceği kara ve zarara önem verir, öteki taraf korkusu ile şüphelerine gem vurmaya çalışır. olmadı; "bizim kapasitemiz bu kadar, aklımız ermez" der çıkar işin içinden. yani şüphe etmeden dahi bu tür korkulara ve meraklara sahip olmak mümkün. kaldı ki; kaç kişi öteki taraf korkusu ve önceden belirlenimci çevresel şartların baskısını hissetmeden tamamen bağımsız bir özgür irade ile dinini seçmiştir? diyelim ki cidden böyle birisi var. peki, nasıl olur da bu kişi kendi gibi şüphe etme ve sorgulama döneminden geçen diğer insanlara karşı yukarıda bahsi geçen biçimde bir merak içerisine girer?

art niyet aradığımı söylemişsin de hangi sözümde şahsına karşı "böyle böyle demiş ama aslında şöyle kötü bir emeli var bu adamın" tarzı bir ithamda bulunmuşum? varsa; söyle, yoksa eğer; neden straw manci anlatımına meze oluyorum onu söyle? sorduğum sorulara cevap vermeyip tartışmayı red herring soslu polisiye filmlere çevirme. tavsiye bağlamında.

   serdumen kuzu   25.01.2008 21:45
muselem

yazdıklarımda kesinlikle şu şu kişilerden bahsetmedim genel olarak korkularımdan bahsettim.ama hala aynı tutum içindesin.tüm soruları tamamıyla sorgulayıp çözüm bulan müteakibinde islamı kabul eden ya da özümseyen ya da başka bir dine mensup iken müslümanlığa geçen insanların varlığını inkar ediyosun hala.ya da böyle bi duruma imkan vermiyosun.islamda kesinlikle anlaşılmayacak bir şey yoktur.he anlamaktan kasıt nedir?görecelidir tabi ki.kimisi görmediğini anlamaz kimisi cevabı yetersiz sorularını anlamaz.kimisinin ise anlama, tamamıyla kavrama yetisi bir kaç ayrıntıyı çözmesinden ibarettir.

he islam dinine mensup insanların kaçı dini hakkında tamamen nettir.?bu tartışılır.büyük bir kısmı belki senin de dediğin gibi "biz anlamayız bunu" deyip köşesine çekilir ibadetini yapar ya da yapmaz.ama bu idraklerle alakalıdır.bence.

   muselem   25.01.2008 23:04

12 

 

laflog

rss.xml

sayfa

 / 2